Δράση στο πλαίσιο Διεθνούς Ημέρας Γυναικών και Κοριτσιών στην Επιστήμη

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024, στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Γυναικών και Κοριτσιών στην Επιστήμη, μαθήτριες και μαθητές της Γ΄ τάξης παρακολούθησαν διάλεξη από την Ελληνίδα ερευνήτρια στο CERN, Χατζηφωτιάδου Δέσποινα.

Η κυρία Χατζηφωτιάδου παρουσίασε το CERN (Ευρωπαικός Οργανισμός Πυρηνικής Έρευνας), δίνοντας κάποια ιστορικά στοιχεία αλλά και ενημερώνοντάς μας για τη βασική έρευνα και τα πειράματα που εκτελούνται. Ταυτόχρονα με αρκετά εκλαϊκευμένο τρόπο, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τα στοιχειώδη σωμάτια, τις δυνάμεις στη φύση, το καθιερωμένο πρότυπο και άλλα θέματα της Φυσικής Σωματιδίων.

Στο CERN γίνεται καθαρή έρευνα αλλά οι ανακαλύψεις έχουν εφαρμογές στην καθημερινή μας ζωή (www, ιατρική κλπ).

Η Ερευνήτρια αφού έκανε την παρουσίαση της, απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών για επιστημονικά αλλά και προσωπικά θέματα. Οι προσωπικές ερωτήσεις αφορούσαν κυρίως τις δυσκολίες που αντιμετώπισε η ίδια, ή άλλες γυναίκες επιστήμονες, κυρίως λόγω του φύλου τους.

Τη διοργάνωση και τον συντονισμό της εκδήλωσης είχε η Φυσικός του σχολείου, Ιουλία Τσιώλη.

Τη διάλεξη παρακολούθησαν 14 σχολεία από όλη την Ελλάδα.