Διδακτικές-Εκπαιδευτικές Επισκέψεις
Χριστουγεννιάτικη Δράση με το Δημοτικό Βαθέος Αυλίδας

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου το σχολείο μας υλοποίησε Χριστουγεννιάτικη βιωματική δράση σε συνεργασία με το Δημοτικό σχολείο Βαθέος Αυλίδας, στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των μαθητών από την πρώτη στη δεύτερη βαθμίδα εκπαίδευσης.

Ομάδα μαθητών της Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας σε συνεργασία με τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης του δημοτικού, έφτιαξαν τα πιο νόστιμα μελομακάρονα τα οποία και απόλαυσαν. Δημιούργησαν περίτεχνες χριστουγεννιάτικες κατασκευές και συμπλήρωσαν ομαδοσυνεργατικά, φύλλα εργασίας στα μαθηματικά, στη νεοελληνική γλώσσα, στην Αγγλική και Γερμανική Γλώσσα!

Οι μαθητές διέδρασαν, συνεργάστηκαν, αντάλλαξαν γνώσεις, δημιούργησαν, έπαιξαν και διασκέδασαν συμμετέχοντας σε μια διαθεματική εκπαιδευτική διαδικασία!