Συμμετοχή μαθητών σε επιμορφωτικό σεμινάριο παροχής Πρώτων Βοηθειών

Το Γυμνάσιο Βαθέος Αυλίδας την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου συμμετείχε σε επιμορφωτικό σεμινάριο (webinar) με θέμα την παροχή πρώτων βοηθειών του Ανθρωπιστικού Συλλόγου KidsSaveLives. Οι μαθητές όλων των τάξεων παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον τη δίωρη διαδραστική παρουσίαση πρώτης ανταπόκρισης σε επείγουσες για τη ζωή καταστάσεις όπως καρδιακή ανακοπή, πνιγμό από αντικείμενο και τραυματισμό.

Το σχολείο μας θα ενταχθεί στην προσπάθεια του KidsSaveLives για την κατάρτιση και πιστοποίηση διασωστών και με σκοπό να συμμετάσχει στον πανελλήνιο διαγωνισμό διασωστών που θα διοργανωθεί από τον οργανισμό τον Απρίλιο.

Ήδη ένας εκπαιδευτικός του σχολείου μας ο κ. Ανέστης Καλλίνικος έχει ξεκινήσει την επιμόρφωσή του και αναμένουμε να πιστοποιηθεί σύντομα ως διασώστης First Responder.