Αειφορία
Παρακολούθηση Περιβαλλοντικού Προγράμματος Κ.Ε.ΠΕ.Α. Διρφύων – Μεσσαπίων

Στις 3/11/2023 πραγματοποιήθηκε περιβαλλοντική επίσκεψη σε συνεργασία με το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Ε.ΠΕ.Α.) Διρφύων – Μεσσαπίων, στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος “Υδάτινες σκέψεις: Στοχασμοί στον κύκλο του νερού και τις πλημμύρες του αύριο”, με τη συμμετοχή 30 μαθητών και των συνοδών εκπαιδευτικών.

Οι μαθητές αρχικά περιηγήθηκαν στο Αλσύλλιο της Αγ. Μαρίνας όπου έκαναν μετρήσεις του θαλασσινού νερού και έβγαλαν συμπεράσματα για την ποιότητα του νερού.

Κατόπιν επισκεφθήκαμε τον Λήλαντα Ποταμό και ενημερωθήκαμε για την μεγάλη πλημμύρα του 2020 και για τα απαραίτητα αντιπλημμυρικά έργα που γίνονται στην περιοχή, καθώς και ποια μέτρα προφύλαξης πρέπει να παίρνουμε σε περίπτωση πλημμύρας.