Συμμετοχή στον Διαγωνισμό Olympiad 2023

Το σχολείο μας, συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών και Τεχνολογικών Καταστροφών (Besafenet) στις 10 Μαρτίου 2023, με 2 ομάδες μαθητών, των 3 μαθητών κάθε ομάδα. 361 ομάδες, με 1350 μαθητές από 170 σχολεία, 10 διαφορετικών χωρών διαγωνίστηκαν (στην αγγλική γλώσσα) σε θέματα που αφορούσαν: Σεισμούς, Ραδιολογικούς κινδύνους, Πυρκαγιές, Πλημμύρες, Τυφώνες και Καταιγίδες. Ανάμεσα στις 361 ομάδες καταλάβαμε τις εξής θέσεις:

• 15 η θέση οι Planet defenders (βαθμολογία 80.75/100) και
  • 21 η θέση οι Ifigenia’s children (βαθμολογία 78/100).

Η συμμετοχή του σχολείου μας ήταν πάρα πολύ επιτυχημένη και είμαστε περήφανοι για τους μαθητές μας, για το ζήλο και την προσπάθεια που επέδειξαν, καθώς και για τη βάση που έθεσαν στην καλλιέργεια κουλτούρας σε θέματα Φυσικών Καταστροφών. Οι γνώσεις που αποκόμισαν από την προετοιμασία για τον διαγωνισμό θα λειτουργήσουν πολλαπλασιαστικά προς τους φίλους και τις οικογένειές τους. Η προετοιμασία για το διαγωνισμό ήταν τρίμηνη και οι 2 ομάδες έγραψαν από μία έκθεση με θεματική τις φυσικές καταστροφές (Living with the earthquakes και The natural disaster in Northern Evia).

Οι ομάδες των μαθητών ήταν:
Planet defenders: Δουραμάνη Σταυριανή, Ίμπο Κλέα και Μήτρογλου Αγγελική
Ifigenia’s children: Βλάχου Ιωάννα, Δήμου Μαρία και Θεοδοσίου Δημήτρης.

Τα συναισθήματα των μαθητών μετά τη λήξη του διαγωνισμού